הרצאה של עמיתנו למחקר ד"ר מנצור מעדי

הרצאה של עמיתנו למחקר ד"ר מנצור מעדי
היה לנו הכבוד לארח את ד"ר מנצור מעדי להרצאה בסמינר העמיתים של מכון המחקר במרכז למורשת הדרוזים בישראל. ד"ר מנצור כתב את עבודת הדוקטורט שלו באוניברסיטת חיפה בהנחיית פרופ' יואב גלבר אודות היסטוריה חברתית של הדרוזים בגליל. מחקרו של ד"ר מנצור מבוסס על מסמכים מהתקופה העות'מאנית והבריטית בהם טרם נעשה שימוש, ואותם אסף מארכיונים משפחתיים ברחבי הכפרים הדרוזים. הרצאתו של ד"ר מנצור פתחה עבורנו צוהר לתקופה שהידיעות עליה מגיעות פעמים רבות מעדויות שעברו בעל פה מדור לדור. עבודתו מבוססת הנתונים הכתובים של ד"ר מנצור מבססת את ההיסטוריה הדרוזית על בסיס איתן ואנו מודים לו על שחלק את מחקרו עמנו ועם ציבור המתעניינים. אנו מברכים על ריבוי האורחים בסמינר העמיתים שלנו שסוגר את השנה השנייה לפעילותו.
עו"ד מחמוד שנאן, מנכ"ל המרכז, רואה במחקרים ובהרצאות של עמיתי מחקר ושל מרצים אורחים חשיבות רבה, ועל כן אנחנו במרכז למורשת הדרוזים פועלים להנגיש את כל התכנים לקהל הרחב. דלת המרכז תמיד תהיה פתוחה למתעניינים וכמובן שלמחקרים אודות הדרוזים מכל הסוגים והתקופות.
תודה מיוחדת לאורחים שנכחו בהרצאה, ותודה רבה גם לאלה שהצטרפו אלינו מרחוק בזום!
 
להרצאה המוקלטת לחץ כאן
 

מבט על

הדרוזים בישראל

ההתיישבות הדרוזית בישראל נחשבת לשלישית בגודלה, מבחינת מספר התושבים, בעולם כולו. הדרוזים בישראל (בני דת הייחוד) מהווים עדה דתית מגובשת, המונה כ- 147 אלף בני אדם, שפתם הינה ערבית ותרבותם ערבית-ייחודית (מונותאיסטית). הדת הדרוזית מוכרת באופן רשמי, על ידי מדינת ישראל, מאז שנת 1957 כישות אחת בעלת בתי משפט והנהגה רוחנית משלה. הדרוזים בישראל חיים כיום בתוך עשרים ושניים כפרים הנפרשים בגליל, בכרמל וברמת הגולן. שני היישובים הדרוזים הגדולים ביותר מבחינת מספר תושבים הם ירכא (16.9 אלף תושבים) ודלית אל-כרמל (17.1 אלף תושבים).

0 K

דרוזים בישראל

0 +

תושבים בדאלית אלכרמל, היישוב הכי גדול בישראל

0

סטודנטים דרוזים בשנת הלימודים 2019/2020 במוסדות להשכלה גבוהה