השיח' נָאהִד' אֶ-דִין חִסְ'ן אֶ-דִין

השיח' נָאהִד' אֶ-דִין חִסְ'ן אֶ-דִין

נָאהִד' אֶ-דִין עִבְּדָלָה בן חִסְ'ן אֶ-דִין, מתלמידיו של אַל-אָמִיר אַ-סָיִד' (יקדש האל את נשמתו) אשר הוזכרו בתרגומיו של השיח' אַבּוּ עָלִי מִרְעִי. נולד וגדל בכפר אַל-מוּחְ'תָארָה; זאת ועוד שמסופר כי היה אדם שקול ובעל מבנה גופני נאות.

כשנודע לשיח' נָאהִד' על חוכמתו, שיקול דעתו ואדיקותו של אַל-אַמִיר עַבְּדָלָּה, בעודני קטין, הלך בעקבותיו אל עְבָּיָּה. כמו כן, ביקר אותו שוב יחד עם השיח' אֶבֶּן נָאסִר וכך שוחח עמו והתרשם עמוקות ממנו.

נרשם לבית הספר של אל-אמיר ובו הוכיח את עצמו כתלמיד חכם; לאחר סיום בית הספר הטיל עליו מורהו את תפקיד הפיקוח על כל המחוז, זאת בנוסף לתפקידיו כמורה ומדריך לילדי המקום, פרשן לענייני קושיות דתיות ומטיף מוסר לכל האנשים.

שלח אַל-אָמִיר מכתב לשיח' נָאהִד' מְעְבָּיָּה אל אַל-מוּחְ'תָארָה ובו הוא מתארו כ- "הטהור, המוציא לפועל והמבצע את כל אשר נדרש ממנו…", ומעודד אותו על שמירת האימונים שביניהם ועל ההתמדה בענייני אמונת האל ודת אַ-תוָּחִיד שלו.

הוא נפטר בכפרו אַל-מוּחְ'תָארָה בשנת 1468 לספירה (873 להגירת הנביא); כשנודע לאמיר עַבְּדָּלָּה על דבר הפטירה הגיע ללוויה, נשק לו בעת הלוויה, התפלל לנשמתו, וספד לו כזאת: "היה טיפוס מיוחד של בן-אדם, מקובל על ידידיו, ידען, אדוק, נאמן ובעל סגולות נאותות.

מבט על

הדרוזים בישראל

ההתיישבות הדרוזית בישראל נחשבת לשלישית בגודלה, מבחינת מספר התושבים, בעולם כולו. הדרוזים בישראל (בני דת הייחוד) מהווים עדה דתית מגובשת, המונה כ- 147 אלף בני אדם, שפתם הינה ערבית ותרבותם ערבית-ייחודית (מונותאיסטית). הדת הדרוזית מוכרת באופן רשמי, על ידי מדינת ישראל, מאז שנת 1957 כישות אחת בעלת בתי משפט והנהגה רוחנית משלה. הדרוזים בישראל חיים כיום בתוך עשרים ושניים כפרים הנפרשים בגליל, בכרמל וברמת הגולן. שני היישובים הדרוזים הגדולים ביותר מבחינת מספר תושבים הם ירכא (16.9 אלף תושבים) ודלית אל-כרמל (17.1 אלף תושבים).

0 K

דרוזים בישראל

0 +

תושבים בדאלית אלכרמל, היישוב הכי גדול בישראל

0

סטודנטים דרוזים בשנת הלימודים 2019/2020 במוסדות להשכלה גבוהה