השיח' עָלָם-אִדִין סְלִימָאן בִּן נָסִר

השיח' עָלָם-אִדִין סְלִימָאן בִּן נָסִר

שמו המלא הוא השיח' אָבּוּ יוסף עָלָם-אִדִין סְלִימָאן בִּן נָסִר, יליד כפר אֶל-פָוּקָ'א (אזור אָשוּף של ימינו). זכה לבקר את הנסיך עָבְּדָאלָה אָ-תָנוּכי, יקדש האל את נשמתו, בכפרו עְבָּיָה וזאת לאחר ששמע על צדקת מעשיו ועל הטפת המוסר שהוא עושה בציבור בעודו נער צעיר. הנסיך התפעל מחוכמתו ומאדיקותו של הנער ובמיוחד מכישרונו להבחין בין טוב לרע. לאחר מכן ביקר אותו עוד פעם יחד עם שני צעירים אדוקים והם: נָאהִד'-אֶדִין חִסְ'ן-אֶדִין, מכפר אַל-מוּכְתָארָה שבמחוז אַשוּף, ושָרָף-אֶדִין עָלִי אֵל-חָרִירִי, מכפר בּוּטְמָה שגם הוא במחוז אַשוּף.

השיח' סְלִימָאן גר בביתו של הנסיך עַבְּדָאלָה, שעבורו הוא היה מקור להשראה ולידע; על כן הפגין השיח' אמינות רבה לנסיך וסייע לו בניהול ענייני הציבור. בעת שעבר הנסיך לדמשק דאג השיח' אָבּוּ יוסף לענייני הדרוזים בכפר עְבָּיָּה  והקפיד לשמור על רכושו של הנסיך.

השיח' אֶבּן נָסִ'ר היה יד ימינו של הנסיך במשך חייו וגם היועץ האישי שלו בכל דבר ועניין. לכן דאג השיח' לתעד כל דבר או מאורע בתוך ספרון שהיווה אבן יסוד לכתיבת הביוגרפיה של הנסיך עָבְּדָאלָה אָ-תָנוּכי; לביוגרפיה זו הוא קרא פנינת הכתר וסולם העלייה. הספרון של אֶבִּן נָסִ'ר התאפיין בלשון נאותה, פשוטה ומפורשת המשלבת אמצעים אומנותיים שונים כמו הצימוד והחריזה. אֶבִּן נָסִ'ר השתדל מאד לתאר בספרו את מידותיו הטובות של הנסיך ושל בנו עָבְּד-אֶלְחָ'אלִק' השני, אולם החמיץ לציין פרטים אחרים חשובים כמו: סיקור התקופה והסביבה שבהן חי הנסיך לרבות האירועים הטרגיים של אותה תקופה, הגירתו לדמשק ועוד.

נפטר ונקבר בכפרו בשנת 1492 (898 להגירת הנביא).

מבט על

הדרוזים בישראל

ההתיישבות הדרוזית בישראל נחשבת לשלישית בגודלה, מבחינת מספר התושבים, בעולם כולו. הדרוזים בישראל (בני דת הייחוד) מהווים עדה דתית מגובשת, המונה כ- 147 אלף בני אדם, שפתם הינה ערבית ותרבותם ערבית-ייחודית (מונותאיסטית). הדת הדרוזית מוכרת באופן רשמי, על ידי מדינת ישראל, מאז שנת 1957 כישות אחת בעלת בתי משפט והנהגה רוחנית משלה. הדרוזים בישראל חיים כיום בתוך עשרים ושניים כפרים הנפרשים בגליל, בכרמל וברמת הגולן. שני היישובים הדרוזים הגדולים ביותר מבחינת מספר תושבים הם ירכא (16.9 אלף תושבים) ודלית אל-כרמל (17.1 אלף תושבים).

0 K

דרוזים בישראל

0 +

תושבים בדאלית אלכרמל, היישוב הכי גדול בישראל

0

סטודנטים דרוזים בשנת הלימודים 2019/2020 במוסדות להשכלה גבוהה