מפגש 11 – ד"ר כמאל שרף

מפגש 11 – ד"ר כמאל שרף
נפל בחלקנו הכבוד לארח את ד"ר כמאל שרף, מאוניברסיטת חיפה, בהרצאה מעניינת בנושא "המאפיינים הגנטיים של אוכלוסיית הדרוזים במזרח התיכון", במסגרת סמינר עמיתי המחקר במרכז למורשת הדרוזים בישראל.
החומר הגנטי האנושי הועבר אלינו מאבותינו תוך צבירת מוטציות שונות בדרכו, וכך הוא שונה בצורתו ובהופעותיו בפרטים שונים ובאוכלוסיות שונות. שוני זה מבטא למעשה את ספר ההיסטוריה האנושית המגולם במולקולות של ה-DNA. פריצות דרך של השנים האחרונות בניתוח גנטי גרמו להתעניינות גוברת והולכת ביכולתנו לפתוח את הספר העלום המצוי בכל תא ותא בגופינו, וללמוד ממנו על עברינו.
המחקר הנוכחי מלמד אותנו על מכלול הגנים של המיעוט הדרוזי, וממצאיו מצביעים על ייחודו של הגנום הדרוזי ומעידים על קיומם והתפתחותם הגנטית של קבוצת המייחדים הדרוזים לאורך עשרות אלפי שנים באזור המזרח הקרוב.
 
 
 

מבט על

הדרוזים בישראל

ההתיישבות הדרוזית בישראל נחשבת לשלישית בגודלה, מבחינת מספר התושבים, בעולם כולו. הדרוזים בישראל (בני דת הייחוד) מהווים עדה דתית מגובשת, המונה כ- 147 אלף בני אדם, שפתם הינה ערבית ותרבותם ערבית-ייחודית (מונותאיסטית). הדת הדרוזית מוכרת באופן רשמי, על ידי מדינת ישראל, מאז שנת 1957 כישות אחת בעלת בתי משפט והנהגה רוחנית משלה. הדרוזים בישראל חיים כיום בתוך עשרים ושניים כפרים הנפרשים בגליל, בכרמל וברמת הגולן. שני היישובים הדרוזים הגדולים ביותר מבחינת מספר תושבים הם ירכא (16.9 אלף תושבים) ודלית אל-כרמל (17.1 אלף תושבים).

0 K

דרוזים בישראל

0 +

תושבים בדאלית אלכרמל, היישוב הכי גדול בישראל

0

סטודנטים דרוזים בשנת הלימודים 2019/2020 במוסדות להשכלה גבוהה